Ako dopriať vašim rodičom radosť zo života aj vo vysokom veku

Tiež patríme ku generácii, ktorá sa stará už o svojich rodičov. Vraciame im presne to, čo nám oni dali, keď sme boli malé deti a potrebovali sme ich pomoc a opateru.

Možno to poznáte a možno nie, možno vás to čaká a možno to vôbec nezažijete. Každý máme iný osud, iné rodinné zázemie, iný životný štýl, iné myslenie a iné presvedčenia a to všetko sa odráža na tom, ako žijeme. Aj teraz, ale aj ako budeme žiť v budúcnosti.

BojniceNechcem sa tu teraz rozpisovať o tom, ako sa žilo voľakedy, ako sa žije dnes. To je jedno, každá doba má svoje špecifiká. Dôležité je, ako myslíme a aký zaujmeme postoj k životu ako takému.

 

Preto som veľmi rada, že si môžeme vyberať. Môžem si zvoliť, či budem nadávať a hrať sa na obeť, alebo si môžem vybrať opačnú stranu a hľadať riešenia pre nás aj pre rodinu, aby sme boli všetci spokojní. Žijeme a staráme sa o 85 ročnú mamu, ktorá už potrebuje každodennú pomoc.

zoo jar 2016 (8)Stále má na svoj vek chuť byť veľmi aktívna, veľa sleduje dianie okolo seba aj vo svete, počúva denne rozhlas, oči jej už dobre neslúžia ( zatiaľ, pracujeme na náprave:-) , pohyb má už do značnej miery obmedzený reumou. Bolo obdobie, kedy bola nútená tráviť doma takmer všetok svoj čas, bez dobrého zraku a s boľavým telom to nebolo veru ľahké, dni ubiehali veľmi pomaly, boli prázdne a smutné.

Napriek tomu sa nevzdáva ani ona ani my. Teraz, keď je znovu teplúčko, chodí von na svojom elektrickom vozíku takmer každý deň, dni začali byť farebné, živé a radostné. Jeden taký sme zažili nedávno aj spolu. Zobrali sme ju autom do sveta:-)

Naložili sme jej vozík do auta, krásne sa dá poskladať, naložili sme mamu do auta, aj tá sa dá poskladať:-)))…a vyrazili sme na výlet. 20 rokov nebola v ZOO v Bojniciach a po takej dobe si to celé užila teda naplno. Pobehala všetko, čo sa dalo, s vozíkom sa dostala na veľa miest, je skvelé, že už myslia pri výstavbe verejných priestranstiev a inštitúcií aj na vozíčkarov. Bolo to aj pre nás veľmi príjemné zistenie. Čakali sme, že  budeme mať s pohybom trošku problémy, ale nič také nebolo. Nafotili sme pre vás aj pár obrázkov, len tak pre inšpiráciu. Možno by ste tiež svojim rodičom radi vylepšili seniorský život. Zaslúžia si to!

zoo jar 2016 (23)

Napíšte komentár

* Povinné údaje