Keď nadváha bolí

 „Tento mesiac začnem chudnúť“ alebo „Na nový rok začnem cvičiť a chudnúť“. Poznáte to? Túto toľkokrát omieľanú frázu pozná tuším každý. Vravia si ju ako ženy, tak muži. Prečo ale chce človek schudnúť? Nezmestí sa už do svojho obľúbeného oblečenia? Chce sa páčiť svojmu partnerovi, prípadne niekoho nového zaujať? Alebo len jednoducho cítiť sa skvelo a fit? Majú nám azda zostať oči pre plač alebo si máme zvyknúť?…

Určite nie! Poväčšine priberieme len vtedy, ak nemáme pohyb a stravujeme sa nezdravo. Na každom kroku na nás číha rýchle občerstvenie, sladké limonády a vyprážané jedlá. Chutné, lákajúce naše mlsné jazýčky a veľmi nezdravé. Disciplína a správny postoj k svojmu zdraviu je tu na mieste, máme ho len jedno, preto by sme si ho mali chrániť a žiť tak, aby sme neskôr nemali problémy s jeho narušenou rovnováhou.

Čo tak sa aspoň 2-krát za týždeň prejsť po prírode s deťmi alebo vyvenčiť psíka, či len tak sám? Určite to pomôže našej psychike, vypnúť, uvoľniť sa, nadýchať sa čerstvého vzduchu a odreagovať sa. Pomáha nám to aj s fyzičkou, najmä, ak k tej prechádzke pridáme rýchlu chôdzu, beh alebo bicykel, či korčule. Pohyb je veľmi dôležitý, no čo robiť ak má človek handicap? Určite by mal skúsiť takú pohybovú aktivitu, ktorá by mu nespôsobovala ťažkosti a mohol by ju vykonávať. Len aby tam nejaký pohyb bol, aj keď len minimálny. Každý deň a pravidelne, to je základ úspechu

Ako si však štíhlu líniu majú udržať seniori a dôchodcovia? Vekom sa metabolizmus človeka veľmi spomaľuje, a to znamená, že telo si prijímané tuky automaticky a vo väčšom množstve ukladá, pričom ich telo nestíha spáliť. Tým pádom vznikajú tukové vankúšiky, tuková vrstva tela, ktorá sa vždy zväčšuje,…. teda pokiaľ s tým človek niečo nespraví.

Nie každý senior je hneď z celej čiary odpísaný od pohybovej aktivity, len preto, že je v takom veku. Poznáme mnoho pohybovo stále aktívnych seniorovi vo vysokom veku, ktorí tvrdia, že sa cítia stále fit. A to kvôli zdravej vyváženej strave, ktorá podporuje ich trávenie, pohybujú sa pravidelne a výsledok je život plný pozitívnej energie. Toto považuje i väčšina seniorov za tajomstvo dlhovekosti, manuálne pracovať a jesť vyváženú stravu.

Naši predkovia netrpeli obezitou práve preto, že každý pracoval tvrdo manuálne, jedlo sa málo, keďže ľudia boli chudobní a jedli len to, čo si doma vypestovali. Dnes netrpíme hladom, máme na výber obrovské množstvo druhov a značiek potravín, niekedy sa v tom nevieme ani sami vyznať.

Zdravý životný štýl seniorov je čoraz viac populárnejší a obľúbený, pretože ľuďom začína opäť záležať na ich zdraví, uvedomujú si jeho váhu a to najmä staršie generácie. Nadváha a prekážky spojené s ňou trápia možno aj vás, robí vám problém už len vstať zo stoličky, keď máte nadmerne zaťažené kĺby?

Mám pre vás jedno z najlepších a najjednoduchších riešení. Naučte sa a osvojte si žiť zdravo, začnite s cvičením, napríklad Jogy Nezáleží na veku ani pohlaví, funguje to u každého, len sa treba rozhodnúť a niečo pre seba urobiť. 

 

Napíšte komentár

* Povinné údaje